Resinex svetainėje naudojami slapukai ir panašios technologijos, siekiant geriau suprasti Jus dominančius produktus, tam, kad galėtume Jums asmeniškai suteikti daugiau informacijos. Tęsdami naršymą svetainėje, Jūs sutinkate, kad mes naudotume slapukus. Sužinokite daugiau apie slapukus ir kaip juos valdyti

TPE – Termoplastinis elastomeras

Bendrai TPE santrumpa yra vadinami termoplastiniai elastomerai, dar kitaip vadinami termoplastine guma. TPE – tai į gumą panaši medžiaga, kurią galima apdirbti pasitelkus termoplastines technologijas (liejimą, 2K liejimą ir ekstruziją). Termoplastiniai elastomerai (TPE) – tai junginiai, sudaryti iš kietų termoplastikų (PP, PBT ar PA) ir minkštos gumos su įvairiais priedais, pvz., aliejum ir užpildais.

Termoplastiniai elastomerai pradėjo populiarėti 1960 metais ir nuo to laiko jie naudojami vis plačiau ir plačiau. Tuo metu gumos mišiniai arba termoreaktyvios gumos jau buvo populiarūs automobilių pramonėje, tačiau jie buvo brangūs, sudėtingai pagaminami ir sunkiai utilizuojami.

Besikeičiant mados tendencijoms, atsirado minkštos, nebrangios ir lengvai apdirbamos medžiagos, pasižyminčios švelnumu ir daugybe ryškių spalvų, poreikis. Todėl apie 1970 metus pradėti gaminti dideli TPE kiekiai.

Šiuo metu gaminamas platus įvairiausių termoplastinių elastomerų (TPE) asortimentas:

 • TPE-O – termoplastinis olefinas (kietų/minkštų polimerų mišinys)
 • TPE-S - stireninis SBS, SEBS arba SEPS junginys
 • TPE-V – vulkanizuotas PP/EPDM junginys
 • TPE-E – kopolimerų junginys
 • TPE-U – termoplastinis poliuretanas
 • TPE-A – termoplastinis poliamidas

Kasdieniam naudojime „E“ raidė dažniausiai iš pavadinimo yra išmetama ir žmonės šiuos junginius vadina tiesiog TPO, TPS, TPV, TPE, TPU pavadinimais.

TPE-S (styrenic thermoplastic elastomer) mikrostruktūros schema.

Visi kieti/minkšti TPE junginiai pasižymi gumai būdingomis savybėmis, skiriasi tik jų lankstumas ir atsparumas temperatūrai, cheminėms medžiagoms bei gniuždomajai deformacijai (atsistatymas po suspaudimo).

TPE trūkumas, lyginant su kitomis termoreaktyviomis gumomis, yra prastesnės fizinės medžiagos savybės. TPE nepasižymi dideliu atsparumu temperatūrai, cheminėms medžiagoms ir gniuždomajai deformacijai.

Pagrindiniai termoplastinių elastomerų privalumai yra paprastesnis perdirbimas naudojant įprastus termoplastikų apdirbimo metodus: liejimo, ekstruzijos, terminio formavimo, pūtimo ir kt. būdais. TPE lengva nudažyti ir užlieti ant įvairių termoplastikų, jie gerai sukimba.

TPE gamina daugelis kompanijų, tame tarpe Enplast ir Ravago (gaminančios Ensoft, Enflex, Sconablend), Kraiburg, Tecknor Apex, AES, Elasto, Softer, gaminančios Dryflex, Sarlink, Monprene, Santoprene, Laprene ir Forprene. Be to, įvairiuose regionuose veikia daugybė smulkesnių termoplastinės gumos gamintojų.

Tam tikras specifines TPE rūšis gamina ir naftos chemijos pramonė: EG DSM gamina Arnitel (TPE-E), Celanese gamina Riteflex (TPE-E), DuPont gamina Hytrel (TPE-E), Arkema gamina Pebax (TPA), o Dow gamina Engage (TPO).

Dažniausiai termoplastiniai elastomerai (TPE) naudojami:

 • Minkštos įrankių, pieštukų, dantų šepetėlių, skustuvų kotelių dangos gamybai
 • Automobilių langų tarpiklių, automobilių kilimėlių, oro pagalvių dangčių, prietaisų skydų dangų gamybai
 • Kabelių dangų gamybai
 • Sportinio inventoriaus gamybai
 • Stogo dangų membranos gamybai
 • Žaislų gamybai